Wrestling
Districts (Day 1)
B-3 (York)
1. York 67.5
2. Columbus Scotus 63.0
3. Schuyler 48.0
4. Beatrice 47.0
5. Fairbury 41.0
6. Aurora 40.0
7. Northwest 38.0
8. Seward 35.5
9. Boone Central/Newman Grove 33.0
10. Columbus Lakeview 31.0
11. Crete 23.0
12. Milford/Dorchester 13.0
C-3 (Gibbon)
1. Central City 62.0
2. Shelton/Kenesaw 52.0
3. St. Paul 48.0
4. Gibbon 47.0
5. Wood River 43.0
6. Centura 34.0
7. Grand Island Central Catholic 33.0
8. Centennial 32.0
9. FIlmore Central 32.0
10. Cross County/Osceola 30.0
11. Doniphan-Trumbull 27.0
12. Superior 20.0
13. South Central Unified District #5 17.0
14. Red Cloud/Blue Hill 16.0
15. Twin River 10.0
16. Hastings St. Cecilia 7.0
C-4 (Broken Bow)
1. Valentine 68.0
2. Bridgeport 50.0
3. Kearney Catholic 45.5
4. Broken Bow 44.5
5. Mitchell 34.0
6. Chase County 28.0
7. Ord 25.5
T-8. Gordon-Rushville 25.0
T-8. Ravenna 25.0
10. Hershey 22.0
11. Arcadia/Loup City 19.0
T-12. Ainsworth 14.0
T-12. Southern Valley 14.0
14. Minden 9.0
15. Kimball 7.0
16. Loomis/Bertrand 6.0
D-1 (Freeman)
1. HIgh Plains Community 51.0
2. Sutton 48.5
3. Thayer Central 42.5
T-4. East Butler 33.0
T-4. Weeping Water 33.0
6. Friend 32.0
7. Palmer 31.0
8. Central Valley 25.0
9. Freeman 24.0
10. Archbishop Bergan 23.5
11. Tri County 23.0
12. Meridian 21.0
13. Nebraska Christian 19.0
14. Harvard 18.0
15. Palmyra 13.0
16. Shelby-Rising City 11.0
17. Fullerton 10.0
18. McCool Junction 7.0
19. Riverside 0.0
D-2 (Elkhorn Valley)
1. Creighton 56.5
2. Elkhorn Valley 48.5
3. Burwell 45.0
4. Winside 44.0
5. Plainview 43.0
6. Howells-Dodge 29.5
7. Clearwater/Orchard 29.0
8. Randolph 28.0
9. West Holt 26.0
T-10. Neligh-Oakdale 23.0
T-10. Pender 23.0
12. Osmond 22.0
13. Laurel-Concord-Coleridge 21.0
14. Elgin Public/Pope John 18.0
15. GACC 15.0
16. Scribner-Snyder 14.0
17. St. Mary’s 10.0
18. Niobrara/Verdigre 9.0
19. North Central 3.0
20. Lutheran High Northeast 1.0
D-3 (Cambridge)
1. Amherst 65.0
2. Franklin 53.0
3. Southwest 42.5
4. Arapahoe 36.0
5. Cambridge 35.5
6. Elm Creek 35.0
7. Sandhills/Thedford 28.0
8. South Loup 24.0
9. Ansley/Litchfield 21.0
10. Overton 18.0
11. Stapleton 17.5
12. Sumner-Eddyville-Miller 17.0
T-13. Alma 15.0
T-13. Twin Loup 15.0
15. Axtell 13.0
T-16. Anselmo-Merna 12.0
T-16. Pleasanton 12.0
18. Elwood 8.9
19. Eustis-Farnam 6.0
20. Wilcox-Hildreth 0.0
Basketball
Holdrege at Central City
B: Central City 53 – Holdrege 45 G: Central City 46 – Holdrege 37
Ord at O’Neill
B: O’Neill 62 – Ord 43 G: Ord 59 – O’Neill 43
Arcadia/Loup City at Centura
B: Centura 44 – Arcadia/Loup City 39 G: Centura 53 – Arcadia/Loup City 37
Palmer at Nebraska Christian
B: Nebraska Christian 53 – Palmer 33 G: Nebraska Christian 63 – Palmer 25
Burwell at Heartland Lutheran
B: Burwell 43 – Heartland Lutheran 40 G: Burwell 47 – Hearland Lutheran 41
Ansley/Litchfield at Anselmo/Merna
B: Ansley/Litchfield 50 – Anselmo/Merna 45 G: Anselmo/Merna 51 – Ansley/Litchfield 50
Twin Loup at Central Valley
B: Central Valley 39 – Twin Loup 35 G: Twin Loup 42 – Central Valley 33
Eustis-Farnman at South Loup
B: NA G: South Loup 34 – Eustis-Farnam 26
CWC at Neligh/Oakdale
B: Neligh/Oakdale 80 – CWC 67 G: CWC 68 – Neligh/Oakdale 19
Loomis at Pleasanton
B: Loomis 60 – Pleasanton 25 G: Loomis 53 – Pleasanton 41
Sandhills/Thedford at Cody-Kilgore
B: Sandhills/Thedford 65 – Cody/Kilgore 50 G: Sandhills/Thedford 63 – Cody/Kilgore 22
Spalding Academy at St. Edward
G: Spalding Academy 52 – St. Edward 26